Повећање плате

Re: Повећање плате

Порукаод Alex » 09 Апр 2013, 15:47

Između javnog i privatnog sektora ne postoji takav dubok jaz na Zapadu kao kod nas. Privatni sektor ima pristup javni fondovima, uredno plaća porez i ispunjava sve ostale svoje zakonske obaveze, u prosveti roditelji sufinansiraju školovanje dece ako se opredele za privatnu školu. Pretpostavljam da kao što u zapadnom zdravstvu fond doplaćuje privatnoj klinici, tako i država može da doplati privatnoj školi per capita.

Ja samo znam da kod nas postoji nekakvo nezadovoljstvo stanjem u prosveti u odnosu na ono stanje koje postoji u zdravstvu, kada su prinadležnosti zaposlenih u pitanju. Želeo bih samo da znam tačno i precizno o čemu se radi. A zatim me zanima da li je sve to izuzetno neobično u odnosu na zemlje zapadne hemsifere, uključujući i komšije.

Evo još jedne informacije (prisećam se) iz 2009. godine, situacija u Norveškoj - medicinska sestra sa višom školom imala je tu negde, čak i veći prihod od nastavnika.

Kažem prihod, jer ispade da je plata relativna kategorija. Prosečan prihod. Dakle, tu ulaze sve te džidžabidže koje se pominju kao benificije i stimulacije.

E, a te priče da nas ne treba da zanima kako je u drugim zemljama - MENE BAŠ ZANIMA. Meni je realno dosta naših standarda i eksperimenata kojih nigde nema. Neka urade paritete kao u normalnom svetu, i to je ok.
"We want information, information, information."- "Who are you?" - "The new number two." - "Who is number one?" - "You are number six." - "I AM NOT A NUMBER, I AM A FREE MAN!!!" - "HAHAHAHAHAHAHAHA."
Корисников грб
Alex
Модератор

Поруке: 3509
Придружен: 18 Апр 2009, 11:43

Порукаод MilenaK » 16 Јан 2017, 20:02

Da li vam je plata povećana 6% kao što je najavljeno?
Nama je u školi povećanje bilo oko 5% i u računovodstvu kažu da je takav obračun.
Zar baš ništa ne može da prođe bez razočaranja? Kud nekad ne bude obračun na našu korist.
MilenaK

Поруке: 11
Придружен: 15 Апр 2015, 00:03

Порукаод Alex » 17 Јан 2017, 17:31

Nisam merio, ali reći ću vam da sindikati ozbiljno prate isplate u prosveti zadnjih godina, jer je država napravila velike propuste u isplatama zarada preko raspusta, zakinula svima neke značajne novčane iznose na bazi loše tumačene regulative. I to bez obzira na upozorenja i žalbe sindikata. Kada su krenule privatne tužbe, i kada su sudovi krenuli da presuđuju u korist tužitelja, a zatim usledile otvorene pretnje sindikata da će se pozvati svi zaposleni da tuže državu (sa sve troškovima koje plaća budžet) - naprasno je vlast krenula da moli i da se napravi dogovor.

Dakle, jedan krajnje bahat i histeričan odnos postoji definitivo, tako da treba sve staviti pod lupu. Sad, dal je 5 ili 6 %, treba videti. Nisam se zanimao, a trebalo bi. Međutim, prateći neke velike prosvetarske grupe na FB-u, zajedno sa jakim sindikalnim aktivistima koji se baš bave ovom tematikom - nisam video žalbe u vezi ovih procenata.
"We want information, information, information."- "Who are you?" - "The new number two." - "Who is number one?" - "You are number six." - "I AM NOT A NUMBER, I AM A FREE MAN!!!" - "HAHAHAHAHAHAHAHA."
Корисников грб
Alex
Модератор

Поруке: 3509
Придружен: 18 Апр 2009, 11:43

Порукаод MilenaK » 17 Јан 2017, 17:39

Niko ni od mojih kolega nije računao, izgleda da je samo mene to dotaklo, ali mi baš krivo zbog tih ~400 din. Toliko mi fali da mi plata pređe 50.000 :)
Možda na sledećem delu plate bude ispravke...
MilenaK

Порукаод MilenaK » 26 Јан 2017, 10:11

Malo detaljnijom analizom platnog listića došlo se do toga da je ipak problem u tome što nam ne računaju procenat preko norme za vreme raspusta. Koliko sam shvatila ni ovo nije baš po propisima, ali će bar februarska plata biti kako treba.
MilenaK

Претходни

Повратак на Економија

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост